Натуральний латекс в матраці - міф чи реальність?

Натуральний латекс в матраці, це класичний наповнювач сучасних виробів для сну. Еластичний, пружний, пропускає повітря. Ідеальний матеріал. Завдяки зусиллям маркетологів споживачі швидше цінують не фізичні параметри, а натуральне походження латексу. Так, він містить каучук. Але все ж варто розібратися, наскільки натуральна латексна піна.

  1. Гевея і її сік
  2. Виробництво спіненого латексу
  3. Плюси і мінуси латексних матраців

Звідки береться латекс

Те, що в складі матрацного латексу міститься натуральна основа, абсолютно вірно. Це тягучий молочний сік вічнозеленого південного дерева під назвою Гевея. Раніше воно росло тільки в басейні Амазонки. Сьогодні промислові плантації каучуконосів можна зустріти по всьому поясу вологих тропіків, багато їх в південно-східній Азії. Сік отримують цілий рік. Щоб перерізати молочні судини дерева дорослої гевеї, щоранку на її корі роблять свіжий спіральний надріз. Сік стікає у підвішену до стовбура чашку. Продуктивність, а вона досягає 2 тонн з гектара, падає з природним старінням дерева. Так як натуральний каучук використовується в багатьох галузях промисловості, плантації постійно оновлюються. Розширити ареал зростання гевеї неможливо, дерево виживає в суворо визначених кліматичних умовах.

Сік гевеї, біле молочко, являє собою водний розчин органічних і мінеральних речовин (в тому числі білків, жирних кислот і їх похідних), і містить від 30 до 40% каучуку. Застигає на повітрі. Є природним антисептиком і не служить живильним середовищем ні для одного організму.

Для перевезення і реалізації отриманої на плантації сировини в неї додають аміак (для довідки: його водний розчин називають нашатирним спиртом) і пропускають через центрифугу. Цим добиваються зневоднення і знежирення латексу. Залежно від кількості аміаку концентрований латекс може мати маркування HL (висока) і LA (низька). Лише в середовищі поширення гевеї можливе виробництво латексу з необробленого соку.

Як виробляють латекс?

Технологія процесу була розроблена компанією «Dunlop» і носить цю назву. Найвища ступінь натуральності забезпечується тим, що поблизу плантації сік не встигає застигнути до процесу формування і вулканізації. Але і там до складу суміші вводяться необхідні хімічні добавки. Використовуються такі інгредієнти: 90-95% живий сік гевеї, оксид цинку, жирні кислоти, натрій і сірка в кількості 1-2%. Суміші надається необхідна щільність шляхом змішування рідкого латексу з повітрям (спінення).

Заливання і нагрівання - запікання у спеціальні форми . У цей момент відбувається схоплювання, латекс твердне, зберігаючи повітряну пористу структуру.

Після цього вироби промивають, зайві хімікати видаляються - так виробляються натуральні латексні матраци та подушки в країнах Південно-Східної Азії.

Там, де оброблений сік гевеї отримують в бочках, відсоток вмісту каучуку в готовому виробі завжди буде нижчим. Він коливається від 35 до 85%, причому за європейськими стандартами вироби, що містять не менше 85% натурального каучуку, вважається продукцією з 100% натурального латексу з маркуванням «100% Latex Natural Origin». Штамп «100% Latex» позначає виріб з 100% натурального латексу з застосуванням більшої кількості синтетичних добавок. Вулканізація суміші може проводитися за допомогою різних технологій. Перша - це вже описана вище Dunlop, друга - більш сучасна Talalay. Вона включає додаткові етапи обробки спіненої суміші.

Короткий опис виробництва латексу по Talalay:

Ось що додано в попередню технологію: Спочатку латекс заливають у форму, її герметизують і відкачують повітря. Наступний процес протікає у вакуумі, завдяки чому латексна піна рівномірно заповнює весь об'єм форми. Для того, щоб змінити фактуру матеріалу, форма піддається швидкому заморожуванню до мінус 30 градусів за Цельсієм. Робиться це з однією метою - при такій температурі в латексній піні лопаються перетинки в бульбашках, внаслідок чого такий латекс стає дихаючим. Після цього додається вуглекислий газ, який об'єднує структуру відкритих вічок.

Далі форма нагрівається до 115 градусів і латекс піддається процесу вулканізації. Вулканізований латекс остигає до температури 30 градусів, і готовий блок виймають з форми. Після миття, температуру знову підвищують до 85 градусів за Цельсієм, цей процес технології називають "постом-вулканізацією" - це підсушує латекс і завершує реакцію. Технологія Talalay досить витратна, яка відбивається на вартості готового продукту. Але у латексної піни, отриманої за технологією Talalay, повітропроникність краща, ніж у традиційної. Виробник може керувати структурою піни. Таким методом виготовляється і штучний латекс, в якому не міститься натуральний сік гевеї. Латекс по Dunlop має більший термін служби, щільніший і жорсткіший. Він прекрасно підходить для створення основи безпружинних матраців.

Плюси і мінуси латексних матраців

Латекс заслужено вважається одним з кращих матеріалів в індустрії сну. Він володіє еластичністю, пружністю і повітропроникністю. Дуже довговічний, термін служби латексного матраца не менше 10 років.

Чим приваблюють безпружинні матраци з латексу?

Ортопедичні властивості. Природна реакція латексної піни на навантаження дозволяє їй повторювати контури тіла лежачої людини. Виробники матраців підсилюють ефект шляхом зонального формування плити. Більш жорсткіша в поперековій частині і м'якша під головою і ногами, матрац забезпечить розвантаження хребта і комфорт сну. Гігієнічність. Природний склад, відсутність шкідливих випарів, здатність легко пропускати повітря і виводити вологу. Крім цього, в латексі ніколи не заводяться мікроорганізми, мікроскопічні кліщі, грибок. Практичність у використанні. Латексний матрац здатний витримувати людину вагою до 120 кг. Він не деформується, «тримає форму» до 20 років і може мати різні ступені жорсткості. Але і у такого прекрасного матеріалу є свої недоліки. Ось вони: Натуральний латекс руйнується (втрачає еластичність, кришиться) під дією ультрафіолету. Це дорогий матеріал, і вироби з нього недешеві.

Через вміст білків натурального походження латекс може викликати алергію у людей, схильних до неї. Проте, жодна серйозна компанія з виробництва матраців не може обійтися без використання латексної піни, незважаючи на розвиток хімічної промисловості та появи штучних замінників.