Ортопедична піна і поролон - схожість і відмінності

Матрац з поролонуВибираючи матрац або подушку, слід орієнтуватися в розмаїтті сучасних синтетичних матрацних пін і розуміти, як вони впливають на ціну виробу, зручність і безпеку сну. Інформацію про те, що таке Ортофоам, ергофам, штучний латекс і взагалі - ортопедична піна, виробники намагаються не розкривати. Але технологія виробництва спіненого пінополіуретану не є секретною. Пора з'ясувати, які м'які матеріали пропонуються в якості наповнювачів матраців і як вони відрізняються від поролону - і чи відрізняються взагалі.

З звичайним поролоном знайомі всі, але не всі знають, що його назва не відображає конкретної марки ППУ. Цим словом стали називати будь-яку речовину із застиглої спіненої поліуретанової маси, на ім'я фірми POROLON, чия продукція першою стала продаватися в СРСР.

Всі знайомі з поролоновими губками, мають уявлення про те, що вони:

 • вбирають і утримують воду;
 • легко мнуться;
 • повертаються до вихідного розміру.

Це і є основні властивості пінополіуретанів (ППУ), але їх жорсткість, еластичність, екологічність і довговічність можуть бути різними. Ті марки, які мають поліпшені або особливі характеристики, використовують в матрацній і меблевої промисловості і часто називають ортопедичною піною.

В цій статті ми розглянемо питання, які що зазвичай хвилюють покупців матраців, які повністю або частково складаються з ортопедичної піни. Найпоширеніші назви ППУ, які можна почути в салонах з продажу виробів для сну, це Ортофоам (Ortofoam), ергофоам, штучний латекс, Prolatex, піна з пам'яттю форми (Memory). Загалом можна сказати, що будь-який м'який матеріал в матраці, крім натурального латексу, є ортопедичної піною з варіаціями по щільності і еластичності.

Відмінність пінних матрацівУ чому подібність ортопедичної піни і звичайного поролону

 • У складі. Це поліуретан, який може складатися з двох і більше компонентів, але в кінцевому підсумку є продуктом нафтопереробки.
 • У внутрішній будові. Застигла полімерна піна складається з повітряних осередків з еластичними стінками, подібна мильній піні. Бульбашки можуть стискатися і розправлятися. Завдяки цьому виріб з ППУ має здатність продавлюватися, змінювати обсяг в залежності від навантаження.
 • В обмеженому терміні служби. Всі синтетичні піни з часом змінюють свої властивості. Полімери, з яких вони складаються, розпадаються, і цей процес неможливо сповільнити.
 • У здатності накопичувати вологу. Пориста будова піни призводить до того, що рідина легко проникає всередину пласта, і надовго залишається в ньому. Жоден з видів сучасної ортопедичної піни не позбавлений цього недоліку, хоча вироблена за технологією «з відкритими осередками» вентилюється краще. Вологе середовище - прекрасне притулок для грибків, пилових кліщів і інших небажаних супутників людини.
 • У виділенні (емісії) токсичних речовин. Навіть склади, які мають європейські маркування безпеки, протягом усього терміну експлуатації виділяють леткі органічні сполуки (ЛОС). Це пов'язано з тим, що хімічні процеси в готовому пінополіуретані не припиняються з його випуском з заводу. Дослідження в інших країнах показали виділення ЛОС дитячими безпружинні матрацами.

У чому різниця між ортопедичної піною і поролоном?

З точки зору хіміка, і ортофоам, і поролон - одне і те ж. Але безпружинний матрац, зроблений з сучасної ортопедичної піни, може бути якісніше і комфортніше, ніж звичайний матрац ППУ.

Еластичний поролон марки HR, який виробники матраців називають ортопедичної піною, за хімічним складом схожий з більш дешевими категоріями ППУ, але завдяки технології розтину осередків стає більш еластичним. Щоб зрозуміти, в чому тут справа, розгляньте малюнок нижче - він ілюструє основну відмінність між типами поліуретанових пін.

Схема будови пінних матрацівПеред вами дуже схематично зображено будову різних типів ортопедичної піни

 1. ППУ низької щільності, дешевий поролон. Осередки повністю закриті, їх стінки тонкі. Матеріал такої структури легко мнеться і швидко втрачає форму, «втомлюється».
 2. Структура з закритими осередками, але зі стінками більшої товщини. Так виглядає поролон високої щільності. Його здатність витримувати навантаження набагато краще, ніж у першого типу. Матрац з такого матеріалу служить довше, але його еластичність не перевищує звичайну.
 3. Це піна, при виробництві якої була додана операція розтину осередків. Пориста структура з перфорованими стінками повітряних бульбашок покращує повітропроникність, матеріалу і його здатність швидко відновлюватися після деформації. Маркується такий ППУ буквами HR. Саме таку піну найчастіше називають ортопедичною, так як вона забезпечує підвищений комфорт за рахунок динамічної реакції на навантаження.

Таким чином, різниця між звичайним поролоном і ортопедичної піною полягає у внутрішній будові матеріалу.