Причини хрускоту в шиї

У більшій частині випадків хрускіт шиї є першим симптомом патології верхнього відділу хребетного стовпа. Завжди краще постаратися запобігти появі захворювання, ніж потім його лікувати і відчувати болючі відчуття. Найголовніший метод профілактики хрускоту, дискомфорту, і захворювань шийного відділу - це фізична активність.

Будова шийного відділу

Всім відомо, що шия є життєво важливою анатомічною областю організму людини. Кістковий каркас утворений 7 структурними одиницями - хребцями, які складають даний відділ. Це верхня і сама рухлива частина хребта.

Перші два шийні хребці відрізняються від інших і мають свої особливості, вони називаються атлант і аксис. За допомогою них черепна коробка з'єднується з хребтом і здійснюються нахили і повороти голови.

Всі хребці людини мають однакову будову. Основна функція всього хребетного стовпа - опора голови і захист спинного мозку.
Кожен хребець складається з тіла і дуги з відростками: суглобовими, поперечними і остистим.

Відмінністю шийного відділу від інших частин хребта є те, що в поперечних відростках є отвори, тіла хребців овальні і меншого розміру, ніж в інших відділах. У атланта тіло відсутня.

Шийний відділ хребетного стовпа надзвичайно рухливий, за допомогою нього можуть виконуватися рухи:

  • згинальні, розгинальні рухи голови;
  • нахили в праву і ліву сторони головою;
  • кругові рухи.

Важливими структурами, що знаходяться близько кісткових утворень є м'язи, зв'язковий апарат, суглоби.На шостому хребці є невеликий горбок, який називається сонним. До нього прилягає однойменна артерія.

Шийний відділ, як і інші, частини хребта несе свою функцію і надзвичайно важливий для організму, поряд з ним розташовуються важливі анатомічні структури, великі судини, нерви. Пошкодження шиї надзвичайно небезпечно для організму через близько розташованих внутрішніх органів, великих судин, нервових стовбурів, від яких залежить життя організму. Важливо збереження здоров'я шийної частини і всього хребта.

Причини хрускоту в шиї

Виникнення хрускоту в шиї буває наслідком різних захворювань хребта, рідко зустрічається і в нормі. Він може бути фізіологічним і патологічним.

У нормі це звукове явище зустрічається у спортсменів, при недостатньому розігріві м'язів, у новонароджених дітей, при недостатній кількості суглобової рідини, через деякий час самостійно проходить.

При здоровому шийному відділі хребта, хрускіт виникає, якщо діяти на міжхребцеві суглоби сильніше, ніж може витримати м'язова тканина і зв'язки. Це відбувається при тривалій напрузі шийного відділу, наприклад при тривалій роботі за комп'ютером.

М'язи спазмуються, повороти викликають хруст. При тривало розслабленому стані шиї, теж можлива поява цього звуку.

У даних ситуаціях, щоб уникнути виникнення хрускоту слід:

  • протягом дня виконувати гімнастику на шийний відділ;
  • намагатися змінити положення голови, щоб знизити навантаження на шию.

Ці правила допоможуть позбутися від появи неприємного звуку при рухах головою, позбавлять від зайвого дискомфорту.

Ненормальний хруст з'являється при захворюваннях хребта. Одна з поширених причин - це остеохондроз верхньої частини хребта. Відбувається поступова зміна, випинання, пошкодження диска, який знаходиться між хребцями. Втрачається здатність до амортизації, проміжок між хребцями зменшується. Кісткові поверхні труться одна об одну, відбувається звуження просвіту судин.

Спондилолистез здатний викликати цей звук при русі в різні боки голови. При захворюванні, хребці змінюють розташування щодо один одного. Найчастіше патологія вражає 4 і 5 хребці. При спондилоартрозі в шиї може виникати хрускіт. Це захворювання характеризується зайвим утворенням кісткової тканини на хребцях і перехід її всередину хряща.

Відбуваються зміни в бік зменшення просвіту каналу, в якому знаходиться спинний мозок. Порушується будова кровоносних судин і нервових волокон, розташованих поруч, симптом супроводжується болем.

При міжхребцевій грижі шийного відділу під час повороту голови чути хрускіт. Викривлення хребта сприяє появі клацань, тріска в шиї. При дифузних захворюваннях сполучної тканини, може відбуватися пошкодження шийного відділу.

Будь-яка патологія хребетного стовпа може призвести до виникнення хрускоту в шийному відділі. Головне вчасно звернути увагу на проблему. Спочатку вона буде без супутньої симптоматики, потім, при прогресуванні хвороби, з'являються ускладнення.

Хрускіт може виникнути при різних причинах, але звернутися до лікаря і провести діагностику потрібно обов'язково. Якщо виявиться захворювання хребетного стовпа, потрібне негайне комплексне лікування.

Пам'ятайте! Прогресування хвороби призводить до ускладнень і незворотних наслідків.