Як вибрати ортопедичний матрац

     Складно переоцінити значення сну в нашому житті, адже в цьому стані ми проводимо третину життя. Сон дозволяє нам відновитися після активного дня, тому і здоров'я прямо залежить від якості і комфорту відпочинку. А щоб домогтися комфортного сну, необхідно приділити трохи часу питанням вибору матраца. Вважається, що саме ортопедичний матрац здатний забезпечити максимальну зручність нашому тілу.

     У чому ж ключові відмінності ортопедичного матраца від звичайного? Справа в тому, що в ортопедичному матраці використовуються технології і матеріали, які дозволяють виробу адаптуватися до ваги тіла людини. Він розподіляє тиск таким чином, щоб забезпечити підтримку хребту, усуваючи втому і дискомфорт.

     Ортопедичні матраци для ліжка бувають пружинні і безпружинні. Головною відмінністю між ними є наявність пружинного блоку і жорсткість. Як правило, безпружинні матраци – більш жорсткі. Про нюанси вибору пружинного і безпружинного матраца ми писали в попередній статті - Який матрац краще: пружинний або безпружинний?

      Чи всім потрібен ортопедичний матрац? Лікарі-ортопеди кажуть, що 90% їх пацієнтів скаржаться на болі в спині, і найчастіше ця біль викликана незручним місцем для сну. Можливо, ви не відчуваєте проблем з хребтом, але зверніть увагу, чи вдається вам добре відпочити вночі, чи ви відчуваєте головний біль вранці, дискомфорт в шиї, спині? Якщо так, то ваш матрац вам не підходить. Неякісні матраци та дивани досить швидко втрачають свої властивості – вони продавлюються, на них з'являються горби. А спати на такій поверхні категорично забороняється людям будь-якого віку, комплекції і стану здоров'я. Ось чому ортопеди рекомендують купувати ортопедичні матраци всім без винятку.

     Якісний ортопедичний матрац здатний служити близько 10 років, а головне – він виконує дві найважливіші завдання:

 • підтримка хребта в анатомічно правильному положенні – це досягається за рахунок якісної пружинної або безпружинною основи.
 • забезпечення комфорту – оскільки крім блоку пружин, в матраці використовуються ще й матеріали, здатні приймати контури тіла, начебто піни, латексу.

     Однак не всі ортопедичні матраци однаково підходять різним людям. Як вибрати ортопедичний матрац? При виборі такого виробу необхідно враховувати декілька важливих чинників: вік, комплекцію, наявність захворювань і показань лікаря.

     Вік та вага – основа вибору ортопедичного матраца 

     Щоб підібрати найкращий матрац для себе або для дитини, почніть з визначення вікових потреб. Для новонароджених і дітей до 3-х років – жорсткі безпружинні матраци. Малюки проводять більшу частину свого життя у сні, у сні вони активно ростуть і розвиваються, тому вкрай важливо забезпечити хорошу підтримку хребту, який повинен придбати правильний вигин. Кращий варіант – вибрати дитині кокосовий матрацик в люльку – він жорсткий і екологічно безпечний.

 • Від 3-х до 7-ми років – можна вибирати більш м'які безпружинні матраци, вони забезпечують належну підтримку вже добре сформованому хребту. Важливо і те, що такий виріб витримає веселі стрибки малюка в ліжечку.
 • Від 7-ми до 12-років – безпружинні матраци, виготовлені з використанням натурального латексу або пінополіуретану, а також моделі з незалежними пружинами. Діти в цьому віці дуже активні і вночі їм необхідний хороший відпочинок і правильна підтримка хребта.
 • Від 12 до 18 років. Можна вибрати дитині ортопедичну модель середньої жорсткості, модель з незалежним пружинним блоком або на основі пінополіуретану.
 • Для людей віком від 18 до 30 років. Хребет продовжує розвиватися аж до 30 років, тому в цей період рекомендується вибирати тверді і середньо-жорсткі ортопедичні матраци, орієнтуючись на свій комфорт.
 • До 45 років можна вибирати для ліжка матраци жорсткі або середньої жорсткості у відповідності зі своїми вподобаннями або конкретними рекомендаціями лікаря.
 • Старше 45 років і літнім людям важлива м'якість. Тут варто віддавати переваги м'яким моделям або середньої жорсткості, оскільки зайва твердість ліжка може сприяти такому неприємному і небезпечному явищу, як зміщення міжхребцевих дисків.

     Однак тільки цих базових рекомендацій буде недостатньо, якщо вага людини відрізняється від середніх показників в більшу або меншу сторону. Люди з невеликим або, навпаки, великою вагою потребують різної підтримки. Як вибрати матрац у відповідності з вагою?

 • Людям з вагою до 55 кг рекомендуються м'які моделі. Це можуть бути пружинні ортопедичні матраци без жорсткої кокосової койри, а з м'яким пінополіуретаном, піною Memory Foam.
 • Людям з вагою 55-95 кг варто звернути увагу на моделі середньої твердості, з незалежними пружинами, такими як Pocket Spring.
 • Людям з вагою понад 95 кг потрібно підібрати ортопедичний матрац максимальної твердості, який витримує сильний тиск. Це може бути модель з незалежними пружинами, укріпленими якісним каркасом, або жорсткий безпружинний матрац. 

     Звичайно ж, людям з проблемами хребта важливо підібрати для ліжка матрац з урахуванням рекомендацій лікаря. Наприклад, пацієнтам з остеохондрозом рекомендують жорстку поверхню для сну. А якщо є грижа – то тут підійде тільки м'яка модель, в протилежному разі жорсткий матрац може призвести до ускладнень перебігу хвороби.
І, врешті-решт, важливо звертати увагу на власний смак і зручність.

     Як вибрати ортопедичний матрац для двоспального ліжка – це ще одне важливе питання, адже на одному ліжку можуть спати люди з різними потребами. Зазвичай лікарі-ортопеди рекомендують, щоб ортопедичні матраци двоспальні були пружними, головне, щоб пружини не реагували на різницю тиску. Краще всього для двоспального ліжка підходять матраци з незалежними пружинами, такими як Pocket Spring. Важливо, щоб обидві людини при цьому лежали рівно, не скочуючись один до одного. Але найкращий варіант – придбати на замовлення два різних ортопедичних матраців двоспальних.

     Як зрозуміти, що ви вибрали правильний матрац?

Вперше купуючи ортопедичний матрац, ви повинні знати, що перші дні ваше тіло буде звикати до нових відчуттів, через що може здаватися, що вам просто незручно спати на такому матраці. Це особливо відчувається, якщо стара поверхню для сну була невідповідною.

     На ортопедичній поверхні хребет почне приймати анатомічно правильну форму, і йому потрібен час щоб звикнути до нового стану – здорового і природному для нього. Тому це цілком нормально відчувати невеликий дискомфорт. До речі, це відчуття може зберігатися близько трьох тижнів, але не більше. Якщо по закінченню цього терміну ви не звикли до нового матраца, а по закінченню місяця або двох вам все ще дуже незручно, цілком імовірно, ви вибрали матрац невідповідної жорсткості.

      Сподіваємося, наші поради допоможуть вам визначитися і придбати для себе і близьких матрац, який подарує повноцінний відпочинок, здоровий і комфортний сон. Бажаємо вам довгого здоров'я!